La Marató d'Estalvi Energètic

Els alumnes de 2n d'ESO de la nostra escola han estat seleccionats per participar aquest any a la 1a Marató Energètica de Barcelona, coordinada des de la Direcció d'Estratègia i Cultura de la Sostenibilitat amb la col·laboració de l'Agència de l'Energia de Barcelona i la Gerència de Recursos.

| 01-02-2018
 
L'objectiu de la Marató és reduir un mínim del 10% dels consums d'electricitat, aigua i gas en els equipaments dels centres participants durant el mes de febrer de 2018 i destinar l'estalvi econòmic que s'hagi aconseguit a la lluita contra la pobresa energètica. Està coordinat des de la Direcció d'Estratègia i Cultura de la Sostenibilitat amb la col·laboració de l'Agència de l'Energia de Barcelona i la Gerència de Recursos.

Enguany participen 47 edificis i equipaments municipals distribuïts en els 10 districtes de la ciutat: 13 seus i oficines de districte, 10 escoles, 10 centres cívics, 10 equipaments esportius i 4 edificis de les Gerències d'Ecologia Urbana i de Recursos.

Per aquest motiu, pròximament els alumnes de 2n d'ESO començaran una campanya de difusió a l'Escola Intermèdia i Secundària perquè entre tots, fem que les accions que ens proposaran es compleixin i puguem arribar a assolir l'objectiu entre tots. 

Haver estat escollits entre les 10 escoles de Barcelona que participaran en la Marató Energètica és un privilegi i un reconeixement a la feina que des de fa temps molts educadors del Kostka fan per aconseguir una escola més sostenible i solidària. I és que, la nostra escola, que participa des de fa anys en el projecte Escoles + Sostenibles, ha sigut seleccionada para participar en la Marató com escola representant del districte de Gràcia.

 
 
És una campanya de sensibilització i de bones pràctiques en l’ús i el consum d’energia que té la voluntat afegida de destinar l’estalvi econòmic aconseguit a la lluita contra la pobresa energètica que es farà durant el mes de febrer.
 
Per què fem la Marató?
En primer lloc, perquè pensem que és molt important que totes les persones que treballem o fem ús dels edificis i equipaments municipals siguem conscients de l’energia, l’aigua o la calefacció que consumim.
 
Parant atenció a com consumim l’energia veurem que amb petites accions quotidianes podem reduir molt el consum. Per exemple, utilitzant només mig dipòsit de la cadena del vàter, pujant les escales a peu en comptes d’agafar l’ascensor, o assegurant-nos que tenim una temperatura eficient en la climatització.
 
També fem aquesta acció perquè volem solidaritzar-nos amb les persones que pateixen pobresa energètica i destinar els diners que estalviem a finançar projectes que assegurin que cap ciutadà pateix fred, manca d’aigua ni talls de llum.
 
L’aigua i l’energia són recursos finits i l’ús abusiu té conseqüències per al conjunt del planeta. Reduir el consum d’energia ajuda a combatre els efectes del canvi climàtic.
 
Com funciona la Marató?
Durant tot el mes de febrer, gairebé cinquanta edificis i equipaments municipals de tots els districtes participaran en la Marató. Això vol dir que durant aquest mes, les persones que hi treballin o facin ús de l’equipament s’hauran de fixar molt bé en com consumeixen energia.
 
Setmanalment farem un control dels consums d’aigua, electricitat i gas, i mirarem si hem aconseguit reduir-los respecte als consums dels anys anteriors. Ho anirem anotant i al final del mes sabrem quant hem aconseguit estalviar.
 
L’estalvi aconseguit es destinarà al projecte: ALS BARRIS DE LA MARINA, POSEM TOTA L’ENERGIA.